Fraksiyone Kürtaj

Fraksiyone Kürtaj Nedir?

Kürtaj dediğimiz zaman aklımıza her zaman gebeliğin sonlandırılması gelmektedir. Ancak bu her zaman böyle değildir. Fraksiyone kürtaj, hastalık teşhisi için kullanılan yöntemlerden birisidir.

Fraksiyone kürtaj, amaç bakımından probe kürtaj ile aynı amaçları taşımaktadır. Kadınlarda görülen düzensiz kanamaların temelinde neyin olduğunu bulup, onu tedavi etmek amacıyla yapılmaktadır. Probe işleminde olduğu gibi parça alınması ve bunun patolojik yollarla öğrenilmesi söz konusudur. Ek olarak doktorlar kadınlarda rahim ağzı ve rahim içerisinde oluşan sorunları da bu yolla tespit edebilirler.

Fraksiyone Kürtaj Neden Yapılır?

Fraksiyone kürtaj pek çok nedenden dolayı yapılabilir. Genel olarak anormal derecede rahim kanaması için yapılmaktadır. Ancak bunun yanı sıra düşük ve buna benzer sorunların tespiti için de fraksiyone kürtaj yapılmaktadır.

Fraksiyone kürtajın esas nedeni rahimde oluşan sorunların tespiti için örnek alınmasıdır. Doktor rahmin iç bölgesinden parça alarak bunun üzerinde patolojik inceleme isteyebilir.

Fraksiyone Kürtaj Kimler için Uygundur?

Fraksiyone kürtaj, rahim ağzı ve içi ile ilgili rahatsızlığı olan hemen herkes için uygundur. Doktorunuz sizden bu işlemin yapılmasını istersen mutlaka yaptırmalısınız. Ancak hekim işlem öncesinde sizden farklı tetkikler de isteyebilir. Bunlar kan testi veya görüntüleme teknikleri aracılığıyla rahme bakmak olabilir.

Fraksiyone Kürtaj Nasıl Yapılır?

Fraksiyone kürtaj kadınlarda kanamanın nedenlerini ve nasıl tedavi edileceğini tespit etmek için yapılan en güvenilir yöntemler arasında bulunuyor. Hasta öncelikle bu iş için özel olarak yapılmış masaya yatırılır ve bacaklarının tam bir şekilde açılması sağlanır. Kürtaj sırasında hekim genel olarak iki farklı örnek alıyor. Bu sayede daha net bir veri elde edilebiliyor. Fraksiyone kürtaj için en önemli nokta vakum aletinin kesinlikle kullanılmamasıdır. Vakum aleti yerine metal küret ile kazıma yapılıyor. Kazıma sırasında kişinin canı sanıldığının aksine yanmıyor.

Fraksiyone kürtajda hekim örnek için iki farklı noktayı görmek ister. İlk olarak rahim ağzı ikinci olarak ise rahmin içi hekimin örneklem bölgeleridir. Fraksiyone kürtaj sırasında buralardan aldığı parçaları steril bir kaba koyar ve patoloji laboratuvarına gönderir. Buradan gelecek sonuç ise durumun neden kaynaklandığı hakkında bilgi verir.

Fraksiyone kürtaj kadınlar için oldukça tehlikeli olan rahim ağzı kanserinin tespitini net bir şekilde yapabilir. Buna ek olarak rahim ağzında bozukluk meydana gelmişse ve bunun altında hangi neden yatıyorsa buna da bu yöntemle rahatlıkla bakılabilir.

Fraksiyone Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Fraksiyone kürtaj genel olarak kısa süren bir işlemdir. Diğer kürtaj türlerinde olduğu gibi hasta 10 ila 15 dakika içerisinde parça alınacak duruma getirilir ve operasyon masasından kaldırılır. Ancak bu durum kişinin hastalığına göre değişebilir. Yapılan işlemde genel olarak lokal anestezi kullanılır. Hasta birkaç saat izlenir ve daha sonra dinlenmesi için evine gönderilmek üzere taburcu edilir.

Ara
WhatsApp