Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Nedir?

En sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer alan HPV virüsünün sebebiyet verdiği genital siğil; deri üzerinde oluşan lezyon şeklinde görülen yapılarla karakterizedir. Genital siğil lezyonları; vajina, vulva, rahim ve makat bölgelerinde oluşmakla beraber kimisi şiddetli yapılarda görülürken kimisi de şiddetli görülmemektedir. En yaygın cinsel yolla bulaşması bilinirken aynı zamanda ortak kullanılan eşyalar sonucunda da meydana gelmektedir. Kişinin bağışıklık sisteminin zayıf olması durumunda virüs vücuda girdikten sonra bulaşma hızı bağışıklık düşüklüğü sebebi ile artmaktadır. Genital siğiller belirtilerini göstermeye başladıktan sonra hastalar için bazı durumlar değişmekte olup normal yaşamlarında zorluklar çekmeye başlamaktadır. Genital siğil oluşumları karnabahar görünümlü, kahverengi ya da açık renkli et parçaları şeklinde ve deriden kabarık olarak gözlenmektedir. Genital siğiller kişinin cinsel yaşamını ve normal yaşantısını olumsuz yönde etkilemektedir.

Genital Siğil Neden Olur?

Genital siğil lezyonlarına sebep olan aslında birçok sebep vardır. Genital siğile sebep olan en bilindik unsur hpv virüsüdür. Hpv virüsü tek çeşit değildir ve birçok çeşidi bulunarak her biri beraberinde başka hastalıkları da getirebilmektedir. Hpv virüs çeşitlerinden bazıları kansere de sebebiyet verebilmektedir. Virüs sonrası kanser oluşması immün yetmezliği olan hastalarda ortaya çıkmaktadır.

Genital Siğil Tedavi Yöntemleri

Günümüz gelişen tıp teknolojileri ile beraber birçok hastalığa birçok tedavi yöntemi gelmiş ve tedavide iyileşme oranları da bununla birlikte artmıştır. Günümüzde genital siğil tedavisinde uygulanan yöntemler; lazerle siğil tedavisi, dondurma yöntemi, yakma yöntemi, birtakım kremler ve cerrahi yöntem olarak sıralanabilir. Genital siğil tedavi yöntemlerini şimdi daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız.

Kriyoterapi

Kriyoterapi, dondurma işlemi olarak bilinmektedir ve içerdiği sıvı azot ile cildin üst katmanında yer alan hücreleri yok ederek siğilin yok olmasında fayda sağlayan bir tedavi yöntemidir. Kriyoterapi yöntemi günümüzde sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir ve birçok avantaj sağlamaktadır. Genital siğiller tedavi edildikten sonra tekrarlamaya müsait olan bir hastalıktır ve nüksetme oranı daha düşük olan tedavi yöntemi seçilmektedir. Kriyoterapi, diğer tedavi yöntemlerine bakılarak nüksetme oranı daha düşüktür ve sağladığı en büyük avantajı budur diyebiliriz. Kriyoterapi yöntemi anestezi gerekmeden uygulanan bir yöntemdir ve iyileşme süreci kısa sürerek kişiler normal yaşamalarına kısa sürede dönmektedir.

Koterizasyon

Yakma olarak bilinen bu tedavi yönteminde kanamaların durdurulması, siğillerin yani istenmeyen durumların yakılarak çıkarılması amaçlanmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere ısı verilerek işlem bölgesi tahrip edilmektedir ve siğil oluşumu yok edilmektedir. Günümüzde siğil tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır ve başarı oranı oldukça yüksek olan bir tedavi yöntemidir. Tedavi esnasında anestezi türü siğillerin sayısına bağlı olarak belirlenmektedir ve siğillerin az olması durumunda sedasyon, çok olması durumunda ise lokal anestezi kullanılmaktadır.

Lazerle Siğil Tedavisi

Lazerle siğil tedavisi genital siğil tedavisinde kullanılan bir diğer tedavi yöntemidir. Lazerle siğil tedavisinde fraksiyonel lazer adında bir alet kullanılmakta olup işlem bölgesinde siğilin altına ısı verilmektedir. Siğilin bu sayede kuruması amaçlanmaktadır. Lazerle siğil tedavisi diğer işlemlere göre iyileşme sürecinde büyük fayda sağlamakta olup iyileşme süreci diğerlerine göre daha kısa sürmektedir. Lazerle genital siğil tedavisi esnasında işlem bölgesindeki çevre dokulara herhangi bir zarar verilmemektedir. Genital siğil tedavisinde kullanılan bu yöntemler mutlaka bir uzman ve deneyimli hekim tarafından uygulanmalıdır.

Ara
WhatsApp