Labioplasti

Labioplasti Nedir?

Genital estetik operasyonları, genital bölgenin görünümünden memnun olmayan, genital bölge deformiteleri yaşayan ve bu durum nedeni ile normal yaşamlarında sıkıntı çeken kişilerin yaptırmak istediği ve başvurduğu bir operasyondur. Genital estetik operasyonları, günümüzde teknoloji ile beraber gelişen yöntemlerle daha da artmış ve git gide rağbet görmeye de devam etmektedir. Özel bölgenin kötü görünmesi, estetik bir yapıda olmaması kişileri üzmekte ve haliyle kendilerini bu durumu dert ederek psikolojik olarak da epey bir etkilenmektedirler. Genital estetik operasyonları hem sağlıksal sorunlar sonucu hem de estetik amaçlı uygulanabilir, ameliyat sonucu hastalar istedikleri vajinal görüntüye kavuşmaktadırlar.

Vajinal estetik operasyonlarından biri olan labioplasti yani iç dudak estetiği; çeşitli sebepler sonrası vajina iç dudakların sarkması sorununu ortadan kaldırmaya yönelik yapılan bir operasyondur. Vajina dudakları 2 adettir ve labio minora (küçük dudaklar), labio majora (büyük dudaklar) olarak bilinmekte olup iç dudaklar yani küçük dudaklar dış dudakların altında kaldıkları için görünmemektedir. Labioplasti operasyonu iç dudaklara uygulanan bir işlemdir ve ameliyat sonrası hastalar olumlu sonuçlar almaktadır. Küçük dudakların deforme olması, sarkması, asimetrik bir yapıda olması kusurları labioplasti operasyonu ile giderilmeye amaçlanır. Küçük dudakların sarkması kişide; dudakların pede yapışıp kanaması, enfeksiyon oluşumu ve cinsel ilişki kalitesinin düşmesi gibi olaylarını meydana çıkarmaktadır. Labioplasti, son zamanlarda ülkemizde yapılma oranı artmakta ve hastanın görüşleri doğrultusunda uygun tekniklerle yapıldığında hastalara sunduğu avantajlar saymakla bitmez. Labioplasti operasyonu, güzel ve mutlu edici sonuçların alınması için mutlaka bir uzman hekim tarafından yapılmalıdır ve böylece aksi durumların gerçekleşmesinin önüne geçilmektedir.

Labioplasti Fiyatları

Labioplasti fiyatları; hastaların durumuna ve operasyonun yapılacağı hastaneye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Labioplasti fiyatları, tamamen kliniğin ve hastanenin belirlediği bir durumdur ve fiyat konusunda bilgi sahibi olmak için hastanemizle irtibata geçebilirsiniz.

Labioplasti Yöntemleri

Labioplasti yöntemleri ülkemizde tek çeşit olmayıp hastaların durumuna ve isteklerine bağlı olarak farklı yöntemleri bulunmaktadır. Labioplasti işlemi mutlaka uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmeli ve işlem öncesi hastanın talepleri, istekleri dikkatlice dinlenmelidir. Labioplasti esnasında kullanılacak olan yöntem hastanın istekleri de göz önünde bulundurularak bir kararla sonuçlanmalıdır. Operasyon yöntemleri şu şekildedir:

 • Barbie doll vajina
 • Porsiel prezeksiyon
 • Wedge rezeksiyon
 • 2 plakti
 • Hibrid vajina
 • Labioplasti + klitoral hudoplasti

Bu yöntemler arasında hastalar tarafından en çok tercih edilen yöntem Barbie doll vajina yöntemidir. Barbie doll vajina yönteminde iç dudaklar oldukça küçültülmektedir daha estetik bir görüntü sağlanmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı lokal anestezi, genel anestezi, sedasyon tipi anestezi ve spinal epidural anestezi olmak üzere 4 farklı anestezi çeşidi ile uygulanabilen bir ameliyattır. Labioplasti ameliyatı sonrası iz kalma gibi bir durum söz konusu değildir çünkü işlem iç dudaklara yapılmaktadır ve işlem bölgesi dışardan bakılınca görünmemektedir. Operasyon günü birlik yapılmaktadır ve hastaların hastanede yatması gerekmez. Labioplasti ameliyatının amacı; sarkmış olan iç dudakların eski formuna getirilerek vajinaya estetik bir görünüm kazandırmaktır. Operasyon yaklaşık olarak 30-60 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır ve operasyona ek olarak kızlık zarı dikimi ve vajina daraltma işlemleri de eklenirse operasyon süresinde uzama olabilmektedir. Labioplasti operasyonunda anestezi uygulandığı için hastalar en ufak bir his ve ağrı duymamaktadır. Operasyon sonrasında hastaların 2-3 dinlenmesinin ardından normal yaşamlarına rahatlıkla dönmektedirler. Labioplasti bir cerrahi operasyon olduğu için diğer tüm cerrahi girişimlerde operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi bu operasyon sonrası da hastalar dikkatli olmalıdır. Tekrar aynı durumu yaşamamak ve ağrı, acı hissetmemek adına bazı konularda dikkatli olmalarında fayda vardır.

Labioplasti Kimler İçin Uygundur?

Labioplasti, genital bölge görünümünden rahatsız olan ve vajinal estetik kaygısı yaşayan tüm kişilere uygun bir operasyon türüdür. Operasyonu geçirmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve ergenlik dönemini tamamlamış olmak yeterli olmaktadır. Labioplasti, doğum yapmış ve doğum yapmamış olan bayanlarda uygulanabilir ve son olarak kişilerin operasyona uygun olmaları için cerrahi girişime engel olacak bir hastalıkları bulunmamalıdır.

Labioplasti Bakirelere Yapılır mı?

Labioplasti evet bakirelere de yapılabilen bir girişimdir. Bakirelik organı olan kızlık zarı vajina ağzından 3-4 cm içerde kalmaktadır ve iç dudaklar vajinanın dışında kaldığı kızlık zarına herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bakire olan kadınların bu operasyonu olmak istemesi sonucu bakirelikleri bozulmamaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

 Labioplasti ameliyatı sırasında başka vajinal estetik operasyonlarının da yapılabileceğini açıklamıştık ve bu operasyonlar da labioplasti ameliyatına dahil edildiğinde ameliyat süresi uzamaktadır. Normalde labioplasti ameliyatı yaklaşık olarak 30-60 dakika içinde sonlanmaktadır.

Labioplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Labioplasti ameliyatı sonrası hastalar bazı konularda dikkatli olmalı ve dikkat edilecek konular sırasıyla şöyledir:

 • Operasyon sonrası şişlik ve ödem olması son derece doğaldır ve 1-2 gün sonra geçmektedir.
 • İç dudaklar kaslanma açısından zengin olduğu için yaranın iyileşmesi hızlıdır.
 • Ameliyatta kullanılan dikişler kendiliğinden eriyen dikişler olmaktadır.
 • Operasyon sonrası 3-4 gün içinde hastalar normal yaşamlarına dönmektedir.
 • Herhangi bir komplike olay yaşanmadığında hastanın iyileşmesi 4-6 hafta kadar sürmektedir.
 • Operasyon sonrası ağır aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 • Tuvalet temizliğine dikkat edilmelidir ve tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır.
 • Havuza, denize, hamama enfeksiyon riski oluşacağından girilmemelidir.
 • Tam iyileşme gözlenene kadar cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
 • Epilasyon ve ağda işlemlerine bir süre ara verilmelidir.
Ara
WhatsApp