Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi, hymenoplasti olarak da bilinmektedir. Vajinanın girişinde yer alan parçanın cinsel aktivite ile birlikte ortadan kalmasını onarma işlemi olarak operasyon yapılmaktadır.

Kızlık zarı, cinsel aktivite, spor veya yaralanmalar gibi çeşitli nedenlerle yırtılabilen veya esneyebilen vajina girişinde bulunan ince bir zardır. Kızlık zarı dikişi, bozulmamış bir kızlık zarı görünümü oluşturmak için kızlık zarının kalıntılarının dikilmesi ile başarılı bir şekilde yerine getirilebilir.

Kızlık zarı ameliyatı genellikle kültürel, dini veya sosyal nedenlerle yapılır ve etik ve ahlaki kaygılar nedeniyle kapalı toplumlarda sıklıkla yaptırılmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı denilen alan vajinanın girişinde yer alan parçanın adıdır. Bu nokta zaman zaman enfeksiyonlara karşı bölgeyi koruyan bir yer olarak öne çıkar. Yapılan kızlık zarı işlemleri genellikle gizlilik içerisinde yapılır ve herhangi bir kurumla bilgiler paylaşılmaz. Dolayısıyla hasta doktor gizliliğinin son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Kızlık zarı iki şekilde yapılabilir. İlk olarak belirli bir süre bedende kalmasına neden olan geçici kızlık zarıdır. İkinci olarak da bir sonraki ilişkiye kadar kalabilen kalıcı kızlık zarı yapılabilmektedir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi genel olarak yakın zaman içerisinde evlenecek kişilere önerilmektedir. Kişi dikim sonrasında bir hafta içerisinde cinsel ilişkiye girmek zorundadır. Aksi takdirde bu zar kendiliğinden bozularak yeniden ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle yaptıracak kişilerin işlem öncesinde artı ve eksilerini masaya yatırması ve doktor tavsiyesine göre hareket etmesi öneriliyor.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikilmesi, vajinal açıklıkta kalan dokuyu dikerek kızlık zarının yeniden oluşturulmasının sağlanması olarak açıklanabilir. Kalıcı kızlık zarı dikilmesi cerrahi teknikler ile birlikte anestezi gerektirir. Kalıcı kızlık zarı kişinin bir sonraki cinsel birlikteliğine kadar bölgede kalır ve ilişki sırasında parçalanarak kanar. Bu işlem genellikle evlilik sürecinde olmayan kişilere uygulanır. Bu sayede kızlık zarının önemli olduğu toplum yapısında daha etkili bir yöntem izlemiş olur.

Kızlık Zarı Dikimi İyileşme Süreci

Geçici ya da kalıcı olsun kızlık zarı dikilmesinin iyileşme süreci kişiye ve yapılan işlemin boyutuna göre değişir. Genel olarak, hastalar ameliyatı takip eden günlerde biraz rahatsızlık ve şişlik, ayrıca bir miktar kanama veya lekelenme bekleyebilirler.

Ağrı kesici ilaç almak, yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınmak ve bir süre cinsel ilişkiden kaçınmak gibi cerrah tarafından verilen ameliyat sonrası talimatları takip etmek oldukça önemlidir. Vücudun iyileşme süreci yavaş yavaş dokuyu onaracak ve ameliyat sırasında yapılan kesileri kapatacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kızlık zarı dikildikten sonra dikkate alınması gerekenlerde ilk olarak, uygun iyileşmeyi sağlamak ve komplikasyonları önlemek için cerrah tarafından verilen ameliyat sonrası talimatları takip etmek geliyor.

Buna ek olarak tuvalette dikkatli olmak gerekiyor. Ikınma gibi zorlayıcı hareketler dikişlerin açılmasına sebep olabilir.

Ara
WhatsApp