HPV (Human Papilloma Virüsü)

Human papilloma virüsü (HPV), hem erkekleri hem de kadınları etkileyen cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Tanımlanmış 200’den fazla farklı HPV türü ile dünya çapında en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. En bilinen etkisi de vücutta döküntü şeklinde görülen siğildir.

HPV bazı kişilerde herhangi bir döküntü ya da sonuç ortaya çıkartmazken genel olarak birçok kişide siğil şeklinde deri kabarmaları görülmesine neden olur. Bir kişide HPV virüsünün olması ancak herhangi bir sonuç göstermemesi o kişinin taşıyıcı olması anlamına gelmektedir.

Hpv Virüsü Nedir?

İnsan papilloma virüsü (HPV), insanların derisini ve mukoza zarlarını etkileyen oldukça bulaşıcı bir virüstür. Bu virüsün dünya çapında en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyon olduğu bilinmektedir. Vajinal, anal veya oral seks dahil olmak üzere herhangi bir cinsel temas yoluyla bulaşabilir.

HPV, genital siğillerin yanı sıra serviks, anüs, penis, vulva, vajina ve gırtlak kanseri de dâhil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Hpv Belirtileri Nelerdir?

HPV belirtileri, HPV virüsünün türüne göre değişir. Bazı kişilerde yukarıda da belirttiğimiz gibi herhangi belirti görülmez. Bununla birlikte, HPV’li bazı kişilerde, kabarık veya düz olabilen ten rengi veya gri şişlikler olarak görünen genital siğiller gibi enfeksiyonun gözle görülür belirtileri gelişebilir.

HPV’li birçok kişinin, virüsün tespit edilmesini ve tedavi edilmesini zorlaştırabilecek herhangi bir semptom yaşamadığına dikkat etmek gerekiyor.

Hpv Virüsü Tehlikeli mi?

Bazı HPV türleri, tedavi edilmediği takdirde yaşamı tehdit edebilen vajina veya gırtlak kanseri gibi ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu da HPV virüsü için tehlikeli denilebilecek birtakım durumları ortaya çıkartmaktadır.

Kansere ek olarak HPV, rahatsız edici olabilen ve tıbbi tedavi gerektirebilen genital siğiller gibi gözle görülür semptomlara neden olabilir. HPV’nin tedavisi olmasa da aşılar, düzenli kontroller ve güvenli cinsel uygulamalar ile virüs önlenebilir. HPV ile ilişkili riskleri öğrenmek ve enfeksiyonu önlemek için adımlar atmak, uzun vadeli sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.

Hpv Nelere Sebep Olur?

HPV virüsü birçok hastalığa sebep olabilir. Ancak en önemli sonuçlarından birisi deri döküntüleridir. Bu döküntüler bedenin herhangi bir noktasında ortaya çıkabilir ve kişinin sağlığına çoğunlukla herhangi bir eksi oluşturmaz. Ancak özellikle genital bölgede çıkan siğiller çeşitli kanser türlerine neden olabilir. Bu bölgede çıkan siğiller genital bölge kanserine ve oral seks yoluyla da gırtlak kanserine neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra anal bölgede ortaya çıkan kanserlerin de HPV kaynaklı geliştiği bilim tarafından ortaya çıkartılmıştır.

Hpv Aşısı

Human Papilloma Virüsü (HPV) aşısı, HPV virüsünün yayılmasını önlemeye ve belirli kanser türlerinin gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilecek tıbbi bir buluştur. Aşı, bağışıklık sistemini virüse karşı korunmaya yardımcı olabilecek antikorlar üretmesi için ilgili bölgeyi uyararak fayda gösterir.

Ara
WhatsApp