Vajina Daraltma

Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti; vajina daraltma operasyonuna verilen bir addır ve vajina dokularının gevşemesi, yeniden sıkılaştırılması, toparlanması amacı ile uygulanmaktadır. Vajinanın genişlemesi, sarkması sorunu yaşayan kişiler cinsel yaşamlarında oldukça sıkıntıya girmekte ve cinsel haz duymak gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Vajina formundan memnun olmayan kişilerin yaptırmak istediği bir operasyon olan vajinoplasti ile eş zamanlı olarak başka vajina operasyon girişimleri de yapılabilmektedir. Vajinanın genişlemesi, gevşemesi sonrası kişilerde orgazm sorunu, cinsel hazda azalma ve his kayıpları meydana gelmektedir ve bunlar da hiç istenilen bir durum değildir. Vajinoplasti cerrahi bir işlemdir ve uzman jinekologlar tarafından yapılmaktadır. Vajinanın genişlemesi sadece kadını etkileyen bir durum değildir ve aynı zamanda bu durumdan kişinin partneri de etkilenmektedir. Günümüzde vajinoplasti operasyonları çok sayıda yapılmakta olup oldukça olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Vajina genişlemesi neden olur?

Vajina genişlemesine sebebiyet verebilecek olan bir çok neden bulunmaktadır ve en bilineni çok sayıda yapılan normal doğumlardır. Sadece art arda yapılan doğumlar sonucunda değil bununla beraber cinsel ilişki, yaş faktörü, kürtaj gibi nedenlerden dolayı da vajina genişlemesi görülebilmektedir. En bilinen nedeni normal doğumlardır demiştik ve özellikle zor doğumlar sonrasında vajina içerisinde yer alan kas ve bağ dokusu zorlanmaya bağlı olarak tahribata uğramaktadır. Vajina genişlemesine neden olabilecek olan bir diğer durum ise doğuştan vajina dokusunun zayıf olmasıdır. Doğuştan var olan bu durum vajinoplasti operasyonu ile düzeltilebilir ve kişileri daha iyi bir hayata hazırlayabilmektedir. Vajina dokusuyla alakalı problem yaşayan kişiler cinsel yaşamlarında aktif olmaktan geri kalmakta ve partneri ile arasındaki ilişkide düşüşler yaşaması kaçınılmaz olmaktadır.

Vajinoplasti öncesi nelere dikkat edilmeli?

Vajinoplasti operasyonu öncesinde ele alınması gereken ve önem arz eden bazı durumlar bulunmaktadır. İlk olarak ameliyata engel olabilecek durumlar ortadan kaldırılır. Örneğin bir vajinal enfeksiyon var ise tedavisi yapılmalıdır. Vajinoplasti operasyonu için kişinin adet bitimi sonrası onlar için en ideal zaman olarak belirlenmiştir. Ameliyattan 4-6 saat önce hastanın yemeyi ve içmeyi bırakması gerekir. Vajinoplasti operasyonu sırasında başka vajinal estetik operasyonlar da yapılabilmektedir ve bunlardan biri sistosel onarım ameliyatıdır. Bunun yanında kötü iyileşme gösteren epizyotomi izleri alınarak yerine perinoplasti operasyonu da yapılmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajina daraltma ameliyatı bir diğer adı ile vajinoplasti; genişleyen, sarkan vajinanın eski formuna geri kazandırılmasını amaçlayan cerrahi bir müdahaledir. Vajinoplasti hem fonksiyonel hem de estetik amaçlı yapılabilen bir işlemdir ve çoğunlukla estetik açıdan daha fazla talep edilmektedir. Vajina daraltma ameliyatı genel anestezi eşliğinde yapılmaktadır ve yaklaşık olarak 45 dakika sürmektedir. Vajina daraltma ameliyatı, vajinanın ön ve arka duvarı dokularının çıkarılarak vajinanın toplanmasını, eski halini almasını amaçlamaktadır.

Vajina Daraltma Fiyatları

Vajina daraltma fiyatları, hastalığın seyrine ve operasyonun yapılacağı hastaneye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Vajina daraltma operasyonu hakkında bilgi sahibi olmak için hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisi ile irtibata geçebilirsiniz.

Vajina neden genişler?

Vajina dokusu yönünden esnek bir yapıya sahiptir ve belirli nedenlerden dolayı tahribata uğramaya müsait bir alandır. Vajina genişlemesine neden olan sebepler arasında; sık yapılan normal doğumlar, ilerleyen yaş, kürtaj, cinsel ilişki ve sık kilo alıp verme sayılmaktadır. Vajina genişlemesi yaşayan hastalar vajinoplasti operasyonuna başvurmakta ve operasyon sonrası vajina eski formuna kavuşarak estetik bir görüntü oluşturulmaktadır.

Vajina genişlemesi hangi sorunlara yol açar?

Vajina genişlemesi belli başlı bir sağlık sorunu teşkil etmese dahi giderilmesi gereken bir sorundur. Vajina genişlemesi giderilmediği taktirde ve kişide kalıcı olduğu taktirde cinsel ilişki sırasında garip seslerin çıkmasına sebebiyet vermektedir, bu durum da cinsel ilişki sırasında konsantrasyon bozukluğuna neden olmaktadır. Aynı zamanda partnerler arasında cinsel ilişki kalitesinde düşüş yaşanmaktadır.

Vajinoplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

Her cerrahi operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar olduğu gibi vajinoplasti operasyonu sonrası da dikkat ve önem isteyen bazı durumlar mevcuttur. Vajinoplasti sonrası uzman hekimin yani doktorunuzun önerdiği ilaçları mutlaka kullanmalı ve aksatmamalısınız. Operasyon sonrası ilk haftalarda kanama ve ağrı görülebilir fakat korkulacak bir durum olmayıp hepsi geçici olarak seyretmektedir. Kişisel hijyene yani operasyon bölgesi hijyenine çok ama çok dikkat edilmelidir. İşlem sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmaktadır ve sonrasında dikiş aldırma gibi bir durum söz konusu olmaz. Pansuman ve bakımlar düzenli olarak yapılmalı ya da yaptırılmalıdır. Operasyon sonrasındaki ilk 1 ay içerisinde ağda ve epilasyon uygulamaları yapılmamalıdır. Duş ayaktan alınmalı ve küvete oturulmamalıdır ve son olarak ilk 1 ay süre zarfında ağır hareketlerden ve ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Vajina daraltma sonrası cinsel ilişki

Vajinoplasti sonrası ilk cinsel ilişki esnasında kişi bazı sıkıntılar yaşayabilir fakat iyileşme süreci içerisinde olunduğu için bu durum çok sıkıntılı bir durum olarak ele alınmamalıdır. Vajinoplasti sonrası iyileşme süreci 4-6 hafta gibi bir süreyi kapsamaktadır ve bu süre zarfında cinsel ilişkide bulunulmaması önerilmektedir. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra vajina eski formuna kavuşacağı için cinsel ilişki sırasında da herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Ara
WhatsApp