Hudoplasti

Kadınların son dönemlerde estetik konularında ciddi talepleri var. Bu durum yalnızca bedenin görünen yerlerini değil, görünmeyen kısımlarını da ilgilendiriyor. Hudoplasti de son zamanlarda bu anlamda tercih edilen estetik yöntemlerinden birisi olmayı başardı.

Özellikle yaş alma ile birlikte gerçekleşen vajina bölgesindeki sarkmalar, cinsel yaşamı zaman zaman olumsuz etkileyebiliyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak; sarkık, kırışık bölgeleri güzelleştirmek için hudoplasti son zamanlarda çok fazla kadın tarafından tercih edilmeye başlandı. Bu operasyonda daha çok yüzeysel sorunlara odaklanılır. Klitoris içerisinde daha farklı sağlık sorunları varsa hudoplastinin alanına girmez.

Hudoplasti Nedir?

Hudoplasti, kadınların vajina bölgesinde yer alan klitorisin çevresindeki derilerin düzeltilmesi işlemi olarak tanımlanabilir. Cinsel anlamda kendisini daha çekici hissetmek isteyen kadınlar tarafından tercih edilen bu işlem herhangi bir sağlık sorununa odaklanmaz.

Vajina bölgesini estetik açıdan görünümünü güzelleştiren işlemlerin başında gelen hudoplasti, cinsel duyarlılığı artırdığı yönünde olumlu geri dönüşlere de imkân tanımaktadır.

Hudoplasti Nasıl Yapılır?

Hudoplasti çoğunlukla lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ancak bazı kişiler hassas olabilmekte ve uzman hekimler genel anestezi altında da bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Klitoris ve çevresinde dikkatli bir şekilde kesi yapan uzman hekim bu yerleri ameliyat öncesinde belirler. Kişilerin bölgesel hassasiyetini kaybetmemesi için dikkatli bir işlem yapan doktor, fazla derileri keser ve bölgeyi gerginleştirerek, hastanın istediği düzeyde bir işlem yapar.

Hudoplasti Kimler için Uygundur?

Hudoplasti, vajina bölgesinden mutlu olmayan hemen her kadın için uygun bir işlemdir. Bu nedenle özgüven anlamında bir iyileşmeye ihtiyaç duyan ve vajina bölgesindeki derilerde sarkma meydana gelen hemen her kadın talep etmesi halinde bu işlemi rahatlıkla yaptırabilir. Kişiselleştirilmiş bir yaklaşım, hudoplastinin bireyin fiziksel özellikleri, istekleri ve genel refahı ile uyumlu olmasını sağlar.

Hudoplasti İyileşme Süreci

İşlemi takip eden ilk günlerde, hastalar tedavi edilen bölgede hafif bir rahatsızlık, şişlik ve hassasiyet yaşayabilir. Bu son derece öngörülebilen bir durum olduğu için ameliyat sonrası oluşabilecek ağrıların hafifletilmesi için bazı ilaçlar reçete edilebilir. Bunun yanı sıra bölgedeki hijyeni korumak oldukça önemlidir. Bunun için doktorunuz size birtakım talimatlar verebilir ve özel bakım kurallarını uygulamanızı isteyebilir.

Hastalar bir hafta boyunca yorucu egzersiz ya da iş yapmamaları gerekiyor. Bu iyileşme süresini önemli derecede etkilemektedir. Eğer kişi ağır bir iş yaparsa operasyonun tehlikeye girmesi anlamına gelebilir.

Hudoplasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hudoplasti ameliyatı sonrasında özellikle hekimin direktiflerine dikkat etmek gerekiyor. Bunun yanı sıra özenli bakım yapmak da iyileşmeyi ciddi anlamda etkiliyor. Kesi bölgelerinde oluşan yaraların bakımının dikkatli bir şekilde yapılması ve zamanında pansuman yapılması hudoplasti için oldukça önemlidir. Bu noktalara dikkat edilmesi durumunda hudoplastinin iyileşme sürecini doğru bir şekilde atlatabilir ve hızlı bir şekilde hayata dönebilirsiniz.

Web ve Yayın Kurulu
Op. Dr. Nuri Demirkaya
Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
Güncelleme Tarihi : –

Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ara
WhatsApp