Revizyone Kürtaj

Revizyone Kürtaj Nedir?

Revizyone kürtaj, gebeliğin istenmeyen biçimde sonlandığı durumlardan olan düşük sonrasında rahim içerisinde kalan parçaların temizlenmesi amacıyla yapılan işleme verilen addır.

Kadınlarda düşük sonrasında gebeliğe ait parçaların içeride kalması zaman zaman sağlığın tehlikeye girmesi anlamına gelmektedir. Bu durumda uzman hekimler tarafından revizyone kürtaj gündeme gelmektedir ve yaptırmak bir zorunluluk haline dönüşebilir. Bu işlem, kalan parçaların çıkarılması ve rahmin tamamen temizlenmesi amacıyla yapılır.

Revizyone kürtajın yapılması sayesinde kadının enfeksiyon kapması ve rahim bölgesinde herhangi bir rahatsızlığın başlaması da önlenir.

Revizyone Kürtaj Neden Yapılır?

Revizyone kürtaj genel olarak düşük sonrasında yapılmaktadır. İnkomplet düşük, rahim içinde kalan gebelik dokusunun olduğu durumdur. Bu durumda revizyone kürtaj yapılır ve rahim içindeki artıklar temizlenir. Rahim içindeki anormal kanamaların nedeni olarak rahim içinde kalan gebelik dokusu olabilir. Bu durumda revizyone kürtaj yapılır ve rahim içindeki dokular temizlenir.

Ektopik gebelik veya diğer gebelik komplikasyonları durumunda, revizyone kürtaj yapılabilir. Ektopik gebelik, gebeliğin rahim dışında geliştiği durumdur ve acil bir durumdur.

Bazı durumlarda, rahim içindeki doku örneklerinin alınması gerekebilir. Bu durumda revizyone kürtaj yapılır ve örnekler alınarak patolojik inceleme için laboratuvara gönderilir.

Revizyone Kürtaj Kimler için Uygundur?

Revziyone kürtaj, düşük yapmış ve rahimde parça kalmış hemen her kadına yapılabilir. Bu noktada elbette doktorunuzun muayenesi ve yapacağı tetkikler oldukça önemlidir. Elbette diğer kürtaj türlerinde olduğu gibi süre sınırlaması yoktur. Yalnızca kişinin hastalanmaması ve enfeksiyon kapmaması için işlemler yapılmaktadır.

Revizyone Kürtaj Nasıl Yapılır?

Revizyone kürtaj için hasta özel masaya yatırılır. Burada bacakları iki yana açılır ve doktor rahme özel bir aletle girer. Bu işlem sırasında hastaya gerekirse lokal anestezi uygulanabilir. Bu işlemde vakum kullanılmaktadır. Kaldı ki normal kürtaj gibi uygulama yapılmaktadır. Hastanın düşük yapması dolayısıyla içerisinde kalan tüm parçalar vakum ile çektirilir ve içeride herhangi parça kalmayana kadar tüm işlem devam eder.

En sonunda hasta birkaç saat müşahede altında tutulur ve en sonunda dinlenmesi için evine gönderilir. Daha sonra doktora bir süre kontrol amaçlı ziyaret yapılması istenir ve herhangi bir sorun görülmemesi durumunda süreç sona erer.

Revizyone Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Revizyone kürtaj da diğer tür kürtaj gibi kısa süreli işlemlerdendir. Dolayısıyla işlem genel olarak 10 ila 15 dakika arasında sürer. Ancak bazı revizyone kürtajlar karmaşık olabiliyor. Bu durumda doktorunuz daha uzun süren bir işlem yapabilir. İşlem süresi, rahim içerisinde ne kadar parça olduğuna, rahim yapısına ve hekimin deneyimine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ayrıca hastanın genel sağlık durumu, işlemin nasıl yapılacağına da etki edebilir. Revizyone kürtaj işlemi, genellikle lokal anestezi altında yapılır. Ancak zaman zaman genel anestezi de tercih edilebilir.

Ara
WhatsApp