Vajina Dudak Yağ Dolgusu

Kadınların dünyasında yalnızca bedenin görünen yerleri değil, aynı zamanda görünmeyen yerleri de estetik anlamda güzelleştirme son derece yaygın.

Vajina dudak yağ dolgusu, konforu artırmayı ve genel vajinal sağlığı geliştirmeyi amaçlayarak samimi kişisel bakım rutinlerinde kişilerin daha rahat etmelerini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. İç ve dış dudaklarda yapılan bu uygulama sayesinde kadınlar ciddi anlamda rahatlar.

Vajina dudak yağ dolgusu işlemi genel olarak sarkma ve kırışıklıkların giderilmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu sayede kişiler vajina bölgesinde istenilen görüntüye kavuşabilmektedir.

Vajina Dudak Yağ Dolgusu Nedir?

Yaş alma ile birlikte hacmi azalan ve incelen dış dudaklara yapılan asit veya doku enjeksiyon işlemine vajina dudak yağ dolgusu denir. Bu işlemde hastanın kendisinden alınan yağ dokularının vajina dudaklarına enjekte edilmesi ile operasyon gerçekleşir. İşlem yaklaşık 30 dakika sürer ve lokal anestezi altında yapılır.

Vajina dudak yağ dolgusu dudakların sarkması, asimetrik görünüşü, doğum yaptıktan sonra oluşan bozulmalar veya tamamen estetik kaygılarla yapılmaktadır. Her ne kadar güvenli bir prosedür olsa da mutlaka riskleri konusunda doktorunuzla görüşmelisiniz.

Vajina dudak yağ dokusu kalıcı bir prosedür değildir. Yağ dokusunun bir süre sonra vücut tarafından emilmesi söz konusu olabilir. Genel olarak da 1 yıl kadar etkisi sürer.

Vajina Dudak Yağ Dolgusu Nasıl Yapılır?

Vajina dudak yağ dolgusu için aşamalar vardır. İlk aşama vücuttan yağ toplamadır. Bedenin karın bölgesinden liposuction yöntemi ile yağ alınır. Harvesting adı da verilen yağ toplama işleminde eğer kişinin karın bölgesinde yeterli düzeyde yağ yoksa farklı bölgelerden de alım yapılabilir.

İkinci aşamada yağın işleme hazır hale getirilmesi söz konusu olur. Bu noktada doktor yağın vajinanın dış dudaklarına uygulayabilecek düzeye gelmesini sağlar.

Üçüncü aşamada ise, vajina dudaklarına yağın verilmesi işlemi gerçekleşir. Bu esnada kişiye lokal anestezi uygulanır. Ancak bazı kişiler operasyonun rahat geçmesi için genel anestezi de isteyebilir.

Vajina Dudak Yağ Dolgusu Kimler için Uygundur?

Vajina dudak yağ dolgusu genel olarak her kadın tarafından yaptırılabilir. Burada ana şart kişinin vajina bölgesinden rahatsız olmasıdır. Ancak elbette bu noktada ihtiyaçlar da dikkate alınarak hareket edilir. Bu nedenle bu işleme ihtiyacı olan herkes operasyonu rahatlıkla yaptırabilir.

Vajina Dudak Yağ Dolgusu İyileşme Süreci

İşlemi yaptırdıktan hemen sonra tahriş ve kızarıklık olabilir bu endişe verici bir durum değildir. Çoğunlukla operasyon sonrasında birkaç saat içerisinde kaybolurlar. Oluşan şişlikler ilk hafta içerisinde kaybolur. Yapılan işlemin iyileşmesi ve sonuçlarının görülmesi ise 4 ila 6 haftayı bulabilmektedir.

Vajina Dudak Yağ Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajina dudak yağ dolgusu sonrasında mutlaka bir dinlenme sürecinizin olması gerekiyor. Doktorunuz size ilaç reçete ettiyse bunları mutlaka takip etmelisiniz. Ayrıca kontrol zamanlarını da asla kaçırmamalısınız.

Web ve Yayın Kurulu
Op. Dr. Nuri Demirkaya
Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
Güncelleme Tarihi : –

Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ara
WhatsApp