Vajina Gençleştirme

Gençleştirme denilince akla genelde bedenin görünen kısımları gelir. Özellikle yüz bölgesi bu noktada en fazla öne çıkan bölgedir. Ancak son yıllarda vajina bölgesinde de gençleştirme işlemi yapılmaya başlandı.

Vajina gençleştirme, cinsel yaşamı aktif olan kişilerin yaptırmak istediği işlemlerin başında gelmektedir. Özellikle hissiyatını daha fazla artırmak isteyen ve partnerine her anlamda daha iyi görünmek isteyen kadınlar tarafından yaptırılmaktadır.

Vajina gençleştirme işlemi tamamen kişisel isteklerden dolayı yapılmaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu sonucunda yapılması ve gündeme gelmesi söz konusu değildir.

Vajina Gençleştirme Nedir?

Vajinal gençleştirme veya vajinal daraltma olarak da bilinen operasyondur. Kişilerin vajina nedeniyle kaybolan özgüvenlerini kazanmaları için yapılmaktadır. Doğum, yaşlanma veya hormonsal değişikliklerden kaynaklanabilecek vajinal gevşekliği, kuruluğu gibi sorunları ortadan kaldırmayı amaçlayan minimal invaziv bir tedavidir.

Vajina Gençleştirme Nasıl Yapılır?

Vajina gençleştirme işleminde genel olarak lazer tedavisi ve labioplasti operasyonları kullanılır. Operasyonun sonuçlarının daha etkili ve iyi olmasını sağlayan çoğunlukla labioplastidir.

Lazerle vajina gençleştirme işlemi birkaç haftalık seanslarla yapılmaktadır. Gençleştirme durumuna göre 4 ila 6 hafta kadar sürebilmektedir. Herhangi bir anestezik işlem gerçekleşmeden ve ağrı olmadan tüm işlem belirli dönem sonunda biter ve kişinin vajinası daha genç hale gelir.

Labioplasti kullanılarak vajina gençleştirme işleminde ise, labia minörlerin modifikasyonu ile işlem tamamlanır. Labioplasti klitorise oldukça yakın olan kıvrımları düzeltmek ve iç dudakları küçültmek ve daraltmak için yapılmaktadır.

Vajina Gençleştirme Kimler için Uygundur?

Vajina gençleştirme işlemi genel olarak bu operasyonu olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Dolayısıyla vajina gençleştirme işlemini yaptırmak isteyen herkes tarafından yaptırılabilir. Özellikle vajinal gevşekliği olan kişiler bu ameliyatı yaptırmakta özgürdür. Elbette yine de uzman hekim tarafından yapılacak kontrollerde bir sorun görülmesi halinde işlem yapılmadan önce iptal edilebilir ya da belirli bir süre için ertelenebilir.

Vajina gençleştirme operasyonu ile ilgili olarak aklınıza takılan tüm soruları doktorunuzla paylaşın ve operasyonun olası risklerini öğrenin.

Vajina Gençleştirme İyileşme Süreci

Vajina gençleştirmede iyileşme süreci operasyonun türüne göre değişiklik gösterir. Lazerle gençleştirme işleminde iyileşme süreci bulunmamaktadır. Yalnızca randevuların takip edilmesi gerekiyor. Ancak labioplasti yapılacaksa mutlaka iyileşme sürecinde doktorunuzun verdiği tavsiyelere uymalısınız. Oluşan ameliyat yaralarını sürekli olarak steril tutmak ve temizliğe dikkat etmek oldukça önemlidir. Bu enfeksiyon kapılmaması için önemli bir adımdır. Bunun yanı sıra doktorunuz size ilaç reçete ettiyse bunları zamanında kullanma da iyileşme açısından önemlidir.

Vajina Gençleştirme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajina daraltma operasyonu sonrasında sigara kullanımını azaltmanız doktorunuz tarafından tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra kabızlık sorununu aşmak için bol sıvı tüketmeniz de önerilir. Çünkü kabız olmanız durumunda dışkılamak için yapacağınız baskı ameliyat bölgesini ciddi anlamda zorlayabilir ve kanamaya sebep olabilir.

Web ve Yayın Kurulu
Op. Dr. Nuri Demirkaya
Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
Güncelleme Tarihi : –

Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ara
WhatsApp